cadaster نمایش دریافت پروانه سینمایی

cadaster: نمایش دریافت پروانه سینمایی اولین فیلم مهران مدیری اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات مگر می‌شود ربیع‌خواه و کامیابی‌نیا را اشتباه بگیرم؟ / با بیژن حیدری ۲ روز بعد از دربی

به گزارش تسنیم، بیژن حیدری جهت نخستین بار قضاوت دربی را برعهده داشت. داوری که جراح ارتوپد است و همزمان با کار پزشکی، داوری را انجام می دهد. کمتر دربی پیدا می ش

مگر می‌شود ربیع‌خواه و کامیابی‌نیا را اشتباه بگیرم؟ / با بیژن حیدری ۲ روز بعد از دربی

با بیژن حیدری ۲ روز بعد از دربی: مگر می شود ربیع خواه و کامیابی نیا را اشتباه بگیرم؟

عبارات مهم : قضاوت

حیدری می گوید: «در اتاق عمل هم راجع به دربی جواب می دادم.»

به گزارش تسنیم، بیژن حیدری جهت نخستین بار قضاوت دربی را برعهده داشت. داوری که جراح ارتوپد است و همزمان با کار پزشکی، داوری را انجام می دهد. کمتر دربی پیدا می شود که بعد از آخر بازی، مربیان، بازیکنان و تماشاگران به قضاوت داور معترض نباشند که این هم از خصلت های دربی هست. در مورد دربی 85 هم این اتفاق افتاده و به تصمیمات حیدری اعتراض هایی صورت گرفته هست.

از آنجایی که داوران ممنوع المصاحبه هستند خبرنگار تسنیم بعد از هماهنگی فریدون اصفهانیان مدیر کمیته داوران، گفت وگویی با حیدری انجام داد که در زیر می خوانید.

*دربی 85 جهت شما چطور گذشت؟
همه تماشاگران دوست دارند از نزدیک دربی را تماشا کنند و داوران هم می خواهند این بازی را سوت بزنند. من هم مانند همه داوران دوست داشتم قضاوت دربی را برعهده داشته باشم. داوران توانمندی در گذشته بودند که می توانستند داور دربی باشند، ولی چون استفاده از داوران خارجی مُد بود، وقت قضاوت به آنها داده نشد. ما داوران خوبی داریم، مانند علیرضا فغانی که در آسیا و المپیک قضاوت کرده هست. دربی 85 جهت من تجربه خوبی بود، تا جایی که صحنه ها را دیدم، قضاوت کردم. طبق گفته کارشناسان داوری، در مجموع از نوع قضاوتم راضی بودند. با این وجود، همه چیز را به کارشناسان و افکار عمومی می سپارم. اگر نظرات مثبت بود، تلاش می کنم اوضاع داوری ام را بهتر کرده و اگر منفی بود، روی آنها کار کنم.

*برای قضاوت استرس داشتید؟
نه، البته کمی استرس جهت هر سطح از بازی طبیعی هست. هنگامی که می دانی همه ایرانی ها از تلویزیون این بازی را تماشا می کنند، قطعا دوست نداری با تصمیم اشتباه باعث ناراحتی تیمی یا تماشاگران شوی. بنابراین این استرس سراغت می آید، ولی با گذشت تنها 4،5 دقیقه از بازی، راحت و با جو بازی و بازیکنان اخت شدم.

*استقلالی ها بعد از دربی خیلی به قضاوت شما معترض بودند. هنگامی که به منزل تان بازگشتید، متوجه انتفاد تند هواداران در صفحات مجازی نشدید؟
حقیقتش را بخواهید خبر های زیادی از طریق خبر رسان تلگرام یا پیامک به دستم رسید، ولی هیچ کدام توهین آمیز نبود. در صفحات مجازی هم حضور ندارم تا بدانم چه کرده اند.

*مردم عادی در محل کار یا زندگی تان در مورد دربی از شما سؤال نمی پرسند؟
از آشنا و فامیل بگیر تا بیمار اتاق عمل و همکارانم در مورد دربی صحبت می کنند. یکی سؤال می پرسد فلان بازیکن در فلان صحنه توهین کرد؟ راجع به بعضی صحنه ها که جهت ارزش مفهوم نبود سؤال می پرسیدند و پاسخ آنها را می دادم. همه آنها از قضاوت من راضی بودند.

* به صحنه های بازی برسیم، اول از پنالتی پرسپولیس شروع کنیم.
این صحنه واضح هست، هنگامی که داخل محوطه جریمه جدال بازیکنان جهت توپ باشد، بازیکنی که هم توپ را می زند و هم پای مهاجم را، جریمه اش پنالتی و کارت زرد هست. اگر این اتفاق بیرون از محوطه جریمه اتفاق می افتاد، جریمه اش کارت قرمز بود. اگر مدافع استقلال در محوطه جریمه مهاجم پرسپولیس را هُل می داد یا بازیکن را می گرفت، علاوه بر پنالتی باید اخراج می شد. دروازه بان اما، اگر با دست هم مهاجم را می زد، باز هم جریمه اش خطای پنالتی و کارت زرد بود، چون دروازه بان می تواند از دستش استفاده کند. اینها قوانین فیفا هستند.

*در صحنه ای، کمال کامیابی نیا روی بازیکن استقلال مرتکب اشتباه شد، ولی به محسن ربیع خواه کارت زرد نشان دادید. مبهم ترین صحنه بازی که بسیاری تصور می کنند که شما اشتباه کردید.
باید در مورد این صحنه توضیح دهم. ربیع خواه در چند دقیقه سه بار مرتکب اشتباه شد و به همین علت به او کارت نشان دادم. در این صحنه، ربیع خواه از اوج تنه و کامیابی نیا از پایین تنه مرتکب اشتباه شدند. بعضی از دوستان می خواهند بقبولانند که در این صحنه اشتباه یا بازیکن خطاکار را گُم کرده ام. چطور ممکن است از فاصله دو متری، بازیکن را گم کنم؟ آیا نمی توانم دو بازیکن که همزمان روی یک بازیکن دیگر هجوم می برند را، تشخیص دهم؟ چطور دوستان می گویند چنین حرفی را می زنند؟ تشخیص بازیکنی که از اوج تنه و دیگری از پایین تنه اشتباه کرده، سخت است؟

کارت زرد ربیع خواه به خاطر نقض مکرر مقررات بود و اینکه به علت اشتباهات پی در پی کارت گرفت. ضمن اینکه، اگر من بر فرض مثال، به کامیابی نیا کارت نشان می دادم، آیا این بازیکن در نیمه دوم مراقب بازی خود نمی شد تا کارت زرد دوم را نگیرد؟

* در اعتراض شدید وریا غفوری و حالتی که به سمت شما آمد، نباید کارت زرد دوم را می گرفت؟
غفوری عصبانی بود و به سمتم آمد، ولی توهین نکرد. کارت زرد اول من همچنان بالای سر بود، اگر کارت زرد پایین بود، با کارت زرد دوم مواجه می شد. احساس کردم اگر بازیکن را مدیریت و آرام کنم، خیلی بهتر از این است که کارت دیگری بدهم.

*اعتراض بعضی از کارشناسان و تیم ها به کارت زردهای زیادی بود که به بازیکنان دادید. نظرتان چیست؟
من 10 کارت زرد به بازیکنان دادم، اگر کارت بدهی، می گویند بازی از دست داور دَر رفته، اگر کارت ندهی، می گویند ترسیده است.

*شما جراح هستید و بعضی ها اعتقاد داشتند این شغل شما در داوری تان تأثیر گذاشته بود.
من در زمین با مدرک دکترایم قضاوت نمی کنم و با مدرک داوری قضاوت می کنم. مدرک پزشکی من باعث نمی شود که در زمین بدوم یا قوانین را اجرا کنم. از همان روز اول به شغل پزشکی علاقه داشتم و همزمان هم کار داوری را شروع کردم.

* … و صحبت پایانی؟
از همکاری سرمربیان و کادر فنی هر دو تیم تقدیر می کنم. آنها در آخر بازی خسته نباشید گفته و از نحوه قضاوتم تقدیر کردند.

مگر می‌شود ربیع‌خواه و کامیابی‌نیا را اشتباه بگیرم؟ / با بیژن حیدری ۲ روز بعد از دربی

واژه های کلیدی: قضاوت | داوران | بازیکن | بازیکنان | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs